Outsourcing IT – Co to takiego/Co oznacza/Czy warto?

Outsourcing IT – Co to takiego/Co oznacza/Czy warto?

Outsourcing IT – Co to takiego/Co oznacza/Czy warto?

outsourcing
Czym jest Outsourcing IT ?

Outsourcing IT polega na oddelegowaniu określonych działań informatycznych zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie.

Oprócz korzystania z zasobów i wiedzy doświadczonego partnera technologicznego, oznacza także powiększenie zakresu jego obowiązków o prace dotyczące bieżącej administracji sprzętowej i software’owej zasobów informatycznych firmy.
Przekazanie opieki (outsourcing) nad infrastrukturą IT doświadczonym specjalistom niejednokrotnie okazuje się lepszym wyborem, a niżeli poszukiwania pracownika który spełni wymagania danej organizacji.

Dla kogo Outsourcing usług IT?

Najwięcej korzyści z Outsourcingu IT uzyskają te firmy, które zabiegają o wysokiej jakości usługi, lecz nie posiadają odpowiednio wykwalifikowanej kadry informatycznej.
Skorzystają zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa, które w ogóle nie posiadają działów IT, a chcąc się rozwijać, potrzebują szybkich, profesjonalnych i elastycznych usług.
Outsourcing IT będzie doskonałym rozwiązaniem także dla tych firm, które są zmuszone ograniczyć koszty funkcjonowania bądź dział IT generuje ich po prostu zbyt dużo.
Proszę jednak pamiętać iż nadmierne oszczędzanie może przełożyć się na jakość świadczonych usług.

Jakie usługi są najczęściej zlecane?
  •   stworzenie, zmodernizowanie, rozbudowanie sieci komputerowej;
  •   zarządzanie urządzeniami sieciowymi;
  •   serwis sprzętu komputerowego; 
  •   zabezpieczenie danych przed ich utratą;
  •   zarządzanie serwerami np. Microsoft Windows Server, Unix FreeBSD, Linux Debian;
  •   zarządzanie i tworzenie baz danych;
  •   szybka reakcja na awarie i usterki; 
  •   instalacja nowych komputerów w firmie;
  •   usuwanie wirusów, reinstalacja systemu operacyjnego, rozbudowa stacji roboczych
Jakie korzyści płyną z Outsourcing -u IT?

Outsourcing IT pozwala znacząco obniżyć koszty związane z utrzymaniem sprzętu informatycznego, odpowiednio wcześnie podjąć działania zapobiegające awariom, a także szybko zareagować w przypadku ich wystąpienia.
Umożliwia stały kontakt ze specjalistami z branży informatycznej, dzięki czemu najważniejsze serwery w sieci są systematycznie monitorowane, a wszelkie usterki natychmiast identyfikowane. Przedsiębiorca nie musi więc zatrudniać specjalistów IT w swojej firmie, dzięki czemu generuje oszczędności. 
Outsourcing IT przyczynia się ponadto do bardziej efektywnego wykorzystania czasu pracy, przeznaczając go na kluczowe zadania, które służą rozwojowi firmy w jej podstawowej działalności (tzw. core business). Usługa ta to przyszłość IT.
Dodatkowym zyskiem dla przedsiębiorcy jest uniezależnienie się od tematów urlopów/zwolnień pracowników kluczowych do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.